Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Z tej okazji w sobotę, 11 listopada na terenie naszej gminy zorganizowane zostały uroczyste obchody tego święta. O godzinie 9:30 w kościele p.w. Św. Bartłomieja w Lipowej odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Naszej Ojczyzny. Przed Ołtarzem stanęły poczty sztandarowe jednostek OSP z tereny gminy oraz szkół. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych, KGW, LKS, Koła Łowieckiego, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy. Dalsze obchody miały miejsce obok kościoła przy pomniku ku czci mieszkańców Lipowej, Ostrego, Słotwiny, poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej. Tam odbyły się oficjalne uroczystości. Przy pomniku pamięci Wójt Jan Góra mówił m.in.  -Często powtarzamy, że nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili morzem własnej krwi. Tak to prawda. Miejsce w którym teraz jesteśmy pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców naszej gminy, na czele z ks. Ferdynandem Sznajdrowiczem świadczy o tym dobitnie! W tym miejscu, w takiej chwili, nie możemy zapomnieć o naszych bohaterach, a historię ich męstwa przekazywać kolejnym pokoleniem. Dlatego mam nadzieję już za rok spod strażnicy w Lipowej, tutaj- pod ten pomnik będziemy szli ul. Ks. Ferdynanda Sznajdrowicza, aby przypominać i utrwalać naszą ważną historię.-