Gminne Warsztaty dla wolontariuszy odbywają się co roku w Gimnazjum w Twardorzeczce. Tegoroczne miały miejsce 14 marca w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Twardorzeczce z udziałem przedstawicieli każdej szkoły z naszej gminy. Co roku na spotkania warsztatowe zapraszani są ciekawi ludzie na co dzień związani z pomocą innym, zaangażowani w wolontariat w różnych dziedzinach życia. W tym roku gościliśmy edukatorów Polskiej Akcji Humanitarnej z panem Tadeuszem Szczepaniakiem.

Podczas warsztatów uczniowie Klubu Wolontariusza dzielą się swoimi praktykami z młodszymi wolontariuszami, zachęcając do działań wolontariackich w naszych małych środowiskach. W tym roku uczennice przygotowały przegląd akcji, w które się włączamy, a mamy ich już naprawdę dużo. W kolejnej części pan Tadeusz Szczepaniak przedstawił prezentację działań wolontariuszy i pracowników PAH i tym samym przybliżył nam ideę wolontariatu wybiegającego w świat. W świat konfliktów, sporów, wojen, katastrof, impasu ekonomicznego oraz braku bezpieczeństwa, który jest nieodzownym elementem pomocy. Poznaliśmy wolontariat oparty na kompromisach i dowiedzieliśmy się jak ważnym czynnikiem dla wszelkich działań jest pokój na świecie. Praca z uczniami podzielona została na dwa warsztaty. W jednym z nich pt. „Studnia w Sudanie Południowym” brali udział gimnazjaliści, w drugim „Jak mądrze pomagać” uczniowie szkół podstawowych.

Warsztaty wniosły dużo nowych, nieznanych dotychczas doświadczeń w nasze życie i mamy nadzieję, że wolontariusze wiedzę nabytą podczas spotkania będą wykorzystywać w swoich działaniach na rzecz innych.

organizator Bożena Jakubiec - Bogusz