W Dąbrowie Górniczej, odbył się X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi"! Przez dwa dni, od 20 do 22 kwietnia 2018 r., 51 grup folklorystycznych prezentowało swój dorobek artystyczny. W ubiegłym roku w kategorii „Zespoły Dorosłe – taneczne autentyczne”, drugie miejsce zajął Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie. W tym roku zespół z naszej gminy poprawił swój wynik i zajął pierwsze miejsce! Serdecznie gratulujemy!!!

-W 2015 r. dzięki wspólnym rozmowom udało się znaleźć rozwiązanie, które pozwoliło znacznie poprawić sytuację naszego zespołu i stworzyć właściwe warunki dla jego rozwoju. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki ciężkiej pracy pokazują swoją wartość i są świetną wizytówką naszej gminy. – mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca LIPOWIANIE jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Lipowa. Tworzy go grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie, muzyce i tradycjach Żywiecczyzny. Do końca 2015 r. Zespół działał pod Stowarzyszeniem kulturalnym Lipowianie. Obecnie zespół działa pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Kierownikiem Zespołu oraz instruktorem muzycznym jest Pani Brygida Sordyl, natomiast choreografem zespołu  jest Pani Paulina Skrok. 

W swojej karierze artystycznej zespół zaprezentował się na wielu koncertach, konkursach tanecznych na terenie Polski oraz poza jej granicami między innymi:

W roku 2017:

- Złota Gwiazda Betlejemska – XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”
- Grand Prix – 50 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
- I miejsce – 16 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach
- II miejsce – IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”
- II nagroda – 33 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie


W latach 2015-2016:

- I miejsce – XXIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu
- II miejsce - 15 Przegląd Kolęd in Pastorałek Łodygowice
- Nabór do zespołu Mali Lipowianie
- Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2014-2017 (Szczyrk, Żywiec, Wisła,

Maków Podhalański, Oświęcim)