W naszej gminie od roku funkcjonuje własne ujęcie wody z Malinowskiego Potoku, wraz ze stacją uzdatniania wody. Jak wykazują badania, woda jest bardzo dobrej jakości, w związku z tym zachęcaliśmy do jej spożywania.Teraz w naszym urzędzie pojawiły się ogólnodostępne dystrybutory, które pobierają wodę z kranu i po drobnej filtracji udostępniają ją Państwu oraz pracownikom urzędu. Dzięki temu zrezygnowaliśmy z zaopatrywania się w wodę mineralną w butelkach plastikowych. Bez dostaw, bez opakowań poliwęglanowych, z wykorzystaniem ekologicznych zestawów filtrujących. Takie rozwiązanie pojawi się również w szkołach w naszej gminie.

-Po raz kolejny przypominamy jak dobra jest woda z naszego własnego ujęcia wody, oraz jak ważne jest spożywanie wody w ogóle. Ale chcemy również zwrócić uwagę na ekologię i często niepotrzebne używanie plastiku. To powinna być coraz ważniejsza sprawa dla wszystkich samorządów.- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Dodatkowe walory.

Woda z własnego ujęcia w Gminie Lipowej jest tak dobrej jakości, że nadaje się do picia bezpośrednio, ale dla dodatkowych walorów dystrybutory w urzędzie wyposażone zostały w system „Waterpoint”. To dostęp do wysokiej jakości wody pitnej. Ponowne uzdatnienie wody w urządzeniu filtrującym, bezpośrednio przed spożyciem, daje konsumentowi gwarancję bezpiecznej oraz wysokiej jakości wody pitnej. Urządzenia z systemu Waterpoint poprawiają walory smakowe wody z sieci wodociągowej tak, że może ona być porównywalna z orzeźwiającą wodą bijącą z naturalnych ujęć o pierwotnej czystości.

Ekologia.

Przyjmując, że zgodnie z wynikami badania na jedną osobę przypada nieco ponad 1 butelka napoju w ciągu dnia, w skali roku jest to ponad 365 butelek. Jeśli pomnożyć tę liczbę razy kilku członków rodziny okazuje się, że przykładowo 3 osobowa polska rodzina może w ciągu roku „produkować” ponad 1000 jednorazowych plastikowych butelek. Liczba ta dodatkowo daje do myślenia jeśli przyjąć, że jedna plastikowa butelka rozkłada się w środowisku naturalnym przez 450 lat. Warto również zwrócić uwagę, że zaledwie 10% plastikowych opakowań jest poddawanych recyclingowi. Ok. 80% pozostaje na wysypiskach i wraca do środowiska naturalnego