W niedzielę, 11 listopada, odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 9.00 przed strażnicą OSP Lipowa zebrali się przedstawiciele władzy na czele z Wójtem Gminy Lipowa, strażacy z jednostek OSP gminy Lipowa, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, członkinie KGW, delegacja z Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz. O godz. 9.30 w kościele św. Bartłomieja w Lipowej odbyła się uroczysta Msza Święta, którą poprowadził proboszcz ks. Jan Kudłacik i wikary ks. Paweł Rojczyk.  Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, władze gminy  i mieszkańcy udali się pod pomnik i tablicę pamiątkową ofiar II wojny światowej, gdzie odbyły się uroczystości.

W ich trakcie wójt Jan Góra, mówił m.in.:

- W dniu dzisiejszym, tak uroczystym i wzniosłym, w dniu Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którzy poświęcili i oddali w obronie Ojczyzny wolnej i suwerennej wartość najcenniejszą - własne życie. Nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie w ogniu walki o wolną Polskę wykuli stabilne fundamenty Polski Niepodległej. Jesteśmy z Niej dumni, nieprzemijająco czcimy ich ofiarę i pamięć. - mówił Jan Góra- Musimy zrobić wszystko, aby orzeł biały nigdy nie został ponownie zakuty w kajdany, a idea niepodległości nie uległa zaprzepaszczeniu.Marszałek Józef Piłsudski mówił:

 Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. (...)Mam nadzieję, że spełnimy wolę i oczekiwania naszych poległych przodków, budując naszą ojczyznę wolną od niesprawiedliwości, przemocy czy ksenofobii. Czerpiąc z tych najwspanialszych wzorców, wiarę w potęgę wolności oraz suwerenności, rzetelną i wytężoną pracą w poczuciu odpowiedzialności, tworzymy silną Polskę oraz naszą małą, własną Ojczyznę. 

Życzmy sobie wzajemnie, aby pamięć o najcenniejszej z ofiar- własnym życiu, złożonym na szali przez walczących naszych przodków o odzyskanie utraconego bytu państwowego , było sprawczą siłą napędzającą kształtowanie się nowoczesnego społeczeństwa, silnego i suwerennego, z potężnym potencjałem naukowym, społecznym, kulturalnym i ekonomicznym.

Z wyrazami szacunku, czci i najwyższego uznania ku pamięci poległych żołnierzy, wszystkich frontów, składam dzisiaj w tym miejscu hołd ofiarom tamtych dni.-

https://lipowaiokolice.blogspot.com/