Smutna informacja dotarła do nas w piątek wieczorem. Niespodziewanie odszedł do domu Ojca wieloletni misjonarza i przełożony generalnego Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, nasz zasłużony mieszkaniec Ks. Andrzej Urbański SDS.

Jak oficjalnie informuje na swojej stronie zakon Salwatorianów:  „Jego posługa misyjna na Czarnym Lądzie formalnie zamyka się w dwóch dekadach, ale nawet – gdy przez następne niemal dwadzieścia lat służył swojemu Zgromadzeniu jako wicegenerł i generał – nie przestał być misjonarzem. Jego działalność misyjna rozszerzyła się z Afryki na cały świat. Gdyby chcieć wskazać najważniejszy element jego służby na urzędzie przełożonego generalnego, to na pewno trzeba wspomnieć o inspirowaniu salwatorianów do pójścia w nowe zakątki świata, inicjowanie nowych fundacji i troska o ich rozwój. Ewangelizacyjna ekspansja w duchu uniwersalizmu Ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordana, stała się darem dla wielu wspólnot, zwłaszcza w tzw. Europie Wschodniej oraz Azji.


Żar misyjny, otwarty umysł, dalekowzroczność i szacunek dla wszystkich ludzi oraz kultur, nie pozwoliły mu na rezydowanie w rzymskim domu generalnym, ale popychały w kolejne miejsca salwatoriańskiej posługi i tam, gdzie była ona oczekiwana.


Ks. Andrzej Urbański zmarł tragicznie dnia 15 marca 2019 roku w Tanzanii, gdzie przebywał w związku ze srebrnym jubileuszem salwatoriańskiej uczelni Jordan University College w Morogoro, którą zakładał i rozwijał.
Trwają przygotowania do pogrzebu, który odbędzie się w Polsce. Informacje dotyczące tego wydarzenia będą publikowane po ich ustaleniu.


Rodzina Salwatoriańska prosi wszystkich o modlitwę za Śp. Ks. Andrzeja. Rozpoczęła się jego nowa misja, wypraszania przed obliczem Ojca łask potrzebnych Kościołowi i wspólnotom salwatoriańskim.” / fot. www.sds.pl