W minioną niedzielę nasz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie zakończył swoją trasę z kolędowaniem w niezwykłym miejscu, w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Właśnie tam doszło do niezwykłego wydarzenia, które otwiera jubileuszowy rok dla tego zespołu! Ksiądz kustosz, mgr Mateusz Hosaja przekazał na ręce kierownictwa zespołu przepiękny dar od samego Ojca Świętego Papieża Franciszka ze specjalnym błogosławieństwem! W tym roku jubileusz zespołu zostanie podkreślony również na Dniach Śliwkowej Gminy Lipowa. Jeden z dwóch dni tego święta gminy w całości będzie poświęcony zespołowi i zaproszonym przez nich gościom.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” - to grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej, a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje związane życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie”, jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie tańczące w tradycyjny sposób.

Od 2014 roku pracę z RZPiT „Lipowianie” rozpoczęła Pani Brygida Sordyl, która została kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki, natomiast choreografem od 2016 roku jest Pani Paulina Skrok. Do końca 2015 roku zespół działał pod Stowarzyszeniem Kulturalnym Lipowianie. Obecnie z inicjatywy wójta Jana Góry RZPiT „Lipowianie” funkcjonuje pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Wójt Jan Góra podjął trud zakupienia nowych strojów pasterskich dla grupy podstawowej. Zespół ma w swoim repertuarze tańce Górali Żywieckich tj. koło, krzyżoka, polke, obyrtki, siustanego, konia.

Założycielem zespołu był Pan Jan Brodka wraz z byłym Wójtem Lipowej Wojciechem Zuziakiem, pałeczkę po nim przejął Pan Józef Łanowski. Choreografami kolejno byli Pani Elżbieta Mojżeszek, Pan Adam Adamowski, Pani Krystyna Kwaśniewska, Pan Mateusz Pindel, Pani Paulina Klimczak.

Nagrody i osiągnięcia zespołu ostatnich 5 lat:

2018

- II miejsce – 49 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach TKB kat. autentyk

- wyróżnienie specjalne – 50 Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanym

- I miejsce – X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”, kat. autentyk

- III miejsce - 17 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach – „Mali Lipowianie”

2017

- Złota Gwiazda Betlejemska – XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek„Pastorałka Żywiecka”

- Grand Prix – 50 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej

- I miejsce – 16 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach

- II miejsce – IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”

- II nagroda – 33 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie

2015-2016

- I miejsce – XXIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu

- II miejsce - 15 Przegląd Kolęd in Pastorałek Łodygowice

- Nabór do zespołu Mali Lipowianie

- Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2014-2017 (Szczyrk, Żywiec, Wisła,

Maków Podhalański, Oświęcim)