Śliwkowa Lipowa


W ostatnich miesiącach o Śliwce z Lipowej usłyszała cała Polska. Informację o niej podała m.in. TVP i TVS. Teraz Urząd Gminy Lipowa i Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej, postanowiły stworzyć własną markę "Śliwkowa Lipowa" i wspólnie promować gminę.

Marka związana jest z produktem lokalnym, czyli śliwką, a logo nawiązuje do sześciu sołectw gminy, jak również żółtej i tradycyjnej, fioletowej śliwki węgierki, z których gmina niegdyś słynęła. Logo będzie pojawiało się na wszystkich lokalnych produktach, folderach i materiałach promocyjnych dotyczących gminy Lipowa. To długofalowa strategia promocji gminy.

Produkty rękodzielnicze, materiały promocyjne i powidła z logo "Śliwkowa Lipowa" pojawią się oczywiście na "Święcie śliwki" i "Dniach Lipowej", które w dniach 7-9 sierpnia odbędą się pod wspólnym hasłem "Śliwkowa Lipowa". Wszyscy, którzy odwiedzą w tych dniach Gminę Lipowa, będę mogli zobaczyć największy na Żywiecczyźnie pomnik śliwki, spróbować unikatowych śliwkowych burgerów i skosztować śliwkowych powideł smażonych na miejscu w wielkim kotle.


Dlaczego Śliwkowa Lipowa?

Pomysł odtwarzania tradycyjnych sadów śliwkowych narodził się w Lipowej niemal równocześnie z powstaniem Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej. W 2011 r Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła konkurs „Ochrona bioróżnorodności naszą szansą” w którym stowarzyszenie wystartowało z projektem pt „Śliwkowe sady u stóp Skrzycznego”.

Celem projektu było przywrócenie w Lipowej tradycyjnych sadów śliwkowych ze śliwką żniwką (żółtą śliwką). Jest to średnio-wczesna odmiana śliwy, często mylona z Mirabelką. Śliwki dojrzewają od połowy sierpnia. Owoce są małe, owalne żółte a miąższ dobrze odchodzi od pestki. Żniwka wyróżnia się słodkim, winnym smakiem i aromatem. Śliwka żniwka była na terenie gminy Lipowa bardzo popularna, szczególnie w wyżej położonych miejscowościach (Ostre, Słotwina, Twardorzeczka). O popularności sadów śliwkowych świadczył fakt istnienia na terenie gminy dużych skupów owoców a jej popularność potwierdzają opowieści mieszkańców, którzy z jednego sadu w ciągu roku sprzedawali do 5 t śliwek.

Dzisiaj śliwka żniwka występuje pojedynczo w sadach na terenie gminy. W ramach projektu z 2011 r odtworzono 30 sadów na terenie Lipowej, Słotwiny i Ostrego. W późniejszych latach Stowarzyszenie w ramach kolejnych projektów pozyskało środki na założenie hodowli podkładek (obecnie ponad 500), które są stopniowo szczepione, nie tylko śliwką żniwką ale również tradycyjnymi odmianami drzew owocowych: jabłoni, grusz, czereśni. Stowarzyszenie w ramach kolejnych projektów promuje nie tylko tradycyjne sady ale również przetwory i potrawy ze śliwek, jak również rękodzieło o śliwkowej tematyce.

W 2015 roku, do promocji i kultywowania śliwki jako produktu regionalnego aktywnie włączył się Urząd Gminy. Udało się m.in. nawiązać współpracę z gminą Iwkowa o podobnych śliwkowych tradycjach, a dzięki kilku akcjom promocyjnym o śliwce z Lipowej usłyszała cała Polska. Od teraz wszystkie produkty, foldery i materiały promujące gminę będą miały wspólne logo z hasłem „Śliwkowa Lipowa”. 

Wszystkich przedsiębiorców z ternu gminy zachęcamy wspólnego udziału w tym projekcie. W tej sprawie prosimy o kontakt mailowy s.wrobel@lipowa.pl, albo stowarzyszenie@gmina-lipowa.org
2015-07-23

Kontakt

Urząd Gminy w Lipowej
ul. Wiejska 44, 34-324 Lipowa
tel. 33 860 00 20, 33 867 06 22
fax. 33 860 15 58, 33 860 15 36

NIP: 5531099459
REGON: 000543321
BANK SPÓŁDZIELCZY w Żywcu
nr konta: 39 8137 0009 0000 2538 2000 0010

Urząd czynny jest:
od poniedziałku do piątku 7:00-15:00
gmina@lipowa.plSerwis www.lipowa.pl jest dostosowany do osób niepełnosprawnych i spełnia wymogi WCAG 2.0