Zadzwoń do nas

Najpiękniejsze widoki podziwiać można z hal beskidzkich (halami beskidzkimi nazywamy trwałe użytki zielone pochodzenia antropogenicznego, czyli powstałe wyniku działalności człowieka , polegającej na wyrębie lasu i przekształceniu terenu poleśnego w użytek zielony - pastwisko użytkowanej runi. Tego rodzaju tereny powstały w Beskidach od XVI-XIX wieku.(Gąsiorek S. Kostych R., 1994).

Najbardziej rozległe i najpiękniejsze hale na terenie Gminy Lipowa to: Ostre, Jaskowa i Skrzyczne.

Hala Ostre (850-929 m n.p.m.) to pasmo polan wokół szczytu Ostre i wzdłuż grzbietu, który łączy ten szczyt z Murońką. Na polanach tych znajduje się kilka szałasów. Z polan roztaczają się piękne widoki na całą Kotlinę Żywiecką i Beskid Żywiecki, a przy dobrej widoczności można dojrzeć Tatry.

Hala Jaskowa (870-1050 m n.p.m.) to duża polana (pow. 12 ha) ciągnie się na długości około 1 km po płd. – zach. stronie grzbietu wznoszącego się od Równi ku szczytowi Skrzyczanego. Nazwa jej pochodzi od nazwiska (Jasek lub Jaszek), bogatego rodu sołtysiego z Lipowej. Również tutaj zachowało się klila szałasów, które stanowią pozostałości po kwitnącym od XVII wieku pasterstwie. Z polany roztacza się interesująca panorama Beskidu Śląskiego od Skrzyczanego po Glinne oraz Kotliny Żywieckiej i najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego – Pilska i Babiej Góry (Wilczek Z., 1998).

Hala Skrzyczne o powierzchni 4 ha znajduje się w sąsiedztwie schroniska PTTK na Skrzycznem. Ma ona położenie szczytowo-grzbietowe o wysokości 1200-1250 m i ekspozycji południowej. Godne polecenia są również widoki z miejscowości Ostre, z Bindowej, z drogi łączącej Lipową Nadkościół z Lipową Podlas oraz ze Słotwiny.

 

 

Narzędzia dostępności
Projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej Projekty finansowe ze środków Unii Europejskiej Projekty finansowe ze środków Unii Europejskiej - ARCHIWUM